Květen 2013

1. máj

4. května 2013 v 8:44 | Dandelka |  All about me
Na prvního máje, když jsme měli to volno a i počasí nám přálo, jsme se s Mírou vydali do Těšánek na rozhlednu Zdenička. Mě to tam loni tak uchvátilo, že jsem mu to musela prostě ukázat:-) Jelikož mu o tom básním už několik týdnů, věděl, že se tomu nevyhne, tak si to naplánoval hned na první možný termín, ať už to má za sebou:-)
Vzali jsme Balušku a mohli jsme vyrazit:-) Nikdo nikde, stromy kvetly jako blázen, takže na pohled nádhera, na spuštění rýmy jakbysmet:-) Vydali jsme se stezko vzhůru: hned na začátku pomohli trochu vodnímu kolu, aby se aspoň trošku obtočilo a nerezlo, potom jsme přešli mostek a vydali se kolem rybníku. Byli jsme tak zahloubáni do hledání rozkvetlé třešně, až jsme přešli odbočku na rozhlednu, a tak jsme si to tam celé hezky obešli:-) Baluška se nám tam fest popálila o kopřivy, jak dělala neplechu, ale nakonec jsme rozkvetlou třešni našli, já dostala sladkou pusenku, takže si můžu být jistá tím, že neuschnu a nakonec i tu rozhlednu jsme našli:-) Sice jsme si to obešli, ale procházka to byla nádherná. Na rozhledně sice vyfukovalo, byl mírný opar, takže jsme toho moc neviděli, ale i tak to bylo hezké:-)


Zpátky jsme to vzali už tou "kratší cestou z velkého kopce, zjistili jsme, kde jsme blbě neodbočili a huráá domů.
Zblajzli jsme oběd, odpočinuli a mohli se vydat dál, tentorkát za fotbalovým dobrodružstvím do Bězměrova.Už když jsme tam přijeli, chtělo se mi smát:-) Nepamatuju si, kdy bych byla na fotbale, který se hrál na louce:-) Tak rozkvetlé fotbalové hřiště jsem ještě neviděla:) Ale na druhou stranu, body plusové jim přičítám za to, jak hezky hráli:-) Myslím hudbu:-D
Baluška z toho bude mít opět zážitek, protože ji nechtěli kluci zase mezi sebe:-) Bylo jich málo, ona by jim mičudu určitě pomohla ráda honit. Však než se rozcvičili, kolikrát mi za Mírou utekla:-)
Lubeňáčci sice prohráli, ale to se nedá nic dělat:-) Třeba to v příštím zápase bude lepší:-) Na výkon na louce - docela fajn:-)
Vymrzlá po fotbale jsem ještě zajela ogrilovat večeři do Šelešovic, kde už byla Hanička, Martinka, Marťa, Marťa, Marťa s Aňou a Pepou, Cinka s Járou a Míša:-) Byla to fofr akce, ogrilovala jsem a jela, už toho větru ten den bylo až až:-)
Maso jsem měla v nové marinádě a můžu říct, že lepší jsem snad neměla (kdybyste chtěli, tak je to: 2 vejce, 1 kl soli, pepře, Maggi, worchestr, 1pl hořčice, majoránky, solamyl, 2 stroučky česneku a já přidala 1 pl oregána, protože ho miluju:-) maseno se nemusí ani potírat na grilu, není vysušené, je skvělé. Marinádu klidně můžete dát do mrazáku a v ní maso naložené v lednici vydrží i týden..:-) Doporučuju:-) Nechte si chutit)

Výročí železnice v Kroměříži

4. května 2013 v 8:16 | Dandelka |  Cestování s Málinkou
V sobotu 13. 4. 2013 se v Kroměříži chystala velká slává.
Naše město bude mít letos hodně, co slavit. Především, asi nejvýznamnější oslavou, alespoň podle me, je letošní 750.výročí od založení města - tomu říkám krásné jubileum.
Výročí, která se týkala železničních tratí, byla následující:

25 let od zahájení provozu Moravsko-slezské dráhy měst - připomeneme si rok 1888, kdy byla dostavěna a zprovozněna trať z Kojetína přes Kroměříž, Krásno nad Bečvou a Těšín, až do polského Bielska.

130 let od zahájení provozu na trati Hulín - Bystřice pod Hostýnem, pravě před 130 lety se vydaly první vlaky po kolejích trati, která zajišťovala železniční spojení z Kroměříže do Bystřice pod Hostýnem.

130 let od ukončení stavebního vývoje akciové společnosti Kroměřížská dráha - smutné výročí, kdy obchodní tlaky
Kroměřížské nádraží žilo jak přístav v době Titanicu. Na nádraží byli malí velcí i prostřední:-)
Po kolejích se projížděla parní lokomotiva Matěj
a do Zborovic jezdil nádhernej motoráček Hurvínek:-)

Já, jako správnej fanoušek loutkového Hurvínka, který mimochodem tento týden slavil 87 roků:), jsem se musela svést jím. Míra byl celkem ochotný jít se mnou, tak jsme se prohlédli nádraží, Matěje, z dálky i tu výstavu vlaků, měli jsme tu možnost zahlédnout i historický autobus, a pak už jsme se nalodili do Hurvínka směr Zborovice. Počasí nám do té doby přálo. Ve vláčku jsme si dokonce ještě i sedli. Až takový rozdíl, oproti dnešním vlakům to nebyl. Snad jen v pokreslenosti vagónů:-)
Dřevěné lavice a u dveří tentokrát nechyběla ani pípa s pivem, což udělalo Mirulkovi větší radost než jízda historickým vlakem:-)
Vybavení našeho vláčku si můžete prohlédnout na fotce:-)
A tak jsme jeli cestou necestou, resp. po kolejích a mpřiznám se bez mučení, že občas jsme měla hodně velké problémy poznat, kde zrovna jsme:-D Je to z těch kolejí úplně jiné:-)
Cestou nám zapršelo, ve Zborovicích přisla vyloženě průtrž mračen,
ale to nám vůbec nevadilo, protože my byli schovaní a do Hurvínka nepršelo, ani přes okna netáhlo (což bylo s údivem). Koupili jsme pexeso našemu Mikulinovi, vyškemrali si jízdenky, které už pro velký zájem nebyli a pan průvodční nám je musel horko těžko shánět. Bohužel, když je donesl, naše zklamání bylo obrovské:-) Když historická jízda historickým vlakem, čekala jsem i historické jízdenky, ale skutek utek:-( Inu nevadí, nedá se nic dělat:-)
Ve Zborovicích jsme se otočili a než jsme dojeli domů, zase nám svítilo sluníčko. Hezky nám ten výlet vyšel:-) Bylo to príííma:-)